Clear aligneri postaju sve popularniji među mlađim uzrastima iz nekoliko razloga. Prvo, estetski su privlačniji od tradicionalnih fiksnih aparatića jer su prozirni, što djeci daje samopouzdanje tijekom ortodontske terapije, osobito u mlađoj dobi, kada im izgled postaje važan. Drugo, clear aligneri ugodniji su jer nemaju oštre rubove ili metalne dijelove koji bi mogli iritirati usta ili desni, što je osobito važno za djecu koja imaju povećanu osjetljivost na mehaničke podražaje. Treće, radi se o mobilnim aparatićima koji se mogu lako skinuti, što olakšava oralnu higijenu.
Prvi korak je pregled ortodonta
Odlazak na pregled kod specijalista ortodoncije ključan je korak za utvrđivanje potrebe za ortodontskom terapijom. Ortodont će pažljivo pregledati zubne lukove vašeg djeteta te preporučiti najprikladniji tretman, bilo da se radi o clear alignerima, tradicionalnim fiksnim aparatićima ili nekom drugom pristupu. Također, treba procijeniti ima li dijete karijese i kako provodi oralnu higijenu. Za ulazak u ortodontsku terapiju treba sanirati sve zube i usavršiti oralnu higijenu. Ako tijekom terapije nastane karijes, postupak sanacije je puno jednostavniji i brži jer nema uklanjanja dijelova aparatića (bravica ili žica).
U edukaciju o oralnoj higijeni i redovitom nošenju prozirnih aparatića treba uključiti i roditelje. Oni moraju pratiti tijek terapije jer djeca ponekad izbjegavaju obvezu nošenja alignera i održavanja oralne higijene. S obzirom na to da se radi o mobilnim aparatićima, djeca ih mogu skinuti u bilo kojem trenutku pa roditelji ovdje imaju veliku ulogu u praćenju redovitog nošenja. U početku, kada se dijete tek navikava na novu obvezu, roditelj treba češće provjeravati koliko ih često skida i poticati dijete ako ne nosi aparatić u dovoljnoj mjeri.
Dentalni asistent objašnjava važnost pravilnog održavanja oralne higijene te upozorava na moguće posljedice ako se ona zanemari. Pravilno održavanje oralne higijene posebno je važno tijekom ortodontske terapije, a s obzirom na to da se aligneri skidaju, lakše je očistiti zube i međuzubne prostore. Važno je prati zube nakon glavnih obroka te nakon zaslađenih jela i pića kako se ostaci hrane ne bi zadržavali između zubi i samog alignera te tako pridonijeli nastanku karijesa. Ako dijete nema priliku oprati zube odmah nakon obroka, poželjno je barem isprati ostatke hrane, vratiti aligner pa oprati zube pri dolasku kući nakon škole/izleta i sl. Važno je djetetu, ali i roditelju, pokazati kako provoditi oralnu higijenu, a to možemo prvo učiniti na modelu u ordinaciji. Djetetu će ipak najviše koristiti pokazivanje u ustima kako bi osjetilo na koja sve mjesta dopiru vlakna četkice, interdentalne četkice i zubni konac. U današnje vrijeme postoje i električne četkice s raznim interaktivnim aplikacijama koje uče djecu o pravilnim tehnikama pranja na zabavan način.
Drugi korak je informiranje o alignerima
Terapija alignerima može započeti kada je još uvijek prisutna mješovita denticija tj. kada dijete još uvijek nema sve trajne zube. Rana terapija može pridonijeti ispravljanju nepravilnosti koje bi mogle dovesti do većeg problema i samim time otežale proces ispravljanja ortodontske anomalije.
Aligneri djeluju samo ako se zaista nose. Preporuka je da se nose cijelo vrijeme (minimalno 20 – 22 sata dnevno), što znači danju i noću, a iznimka je kada se jede i provodi oralna higijena.
Pri stavljanju, aligner mora dokraja sjesti na zube. U slučaju većeg odstojanja između alignera i vrha zuba, javite se stomatologu.
Kada se ne nose, treba ih pospremiti u kutijicu koja je za to predviđena. Nikako ih se ne smije zamotati u maramicu ili nositi u džepovima.
U slučaju da dijete izgubi aligner, kontaktirajte stomatologa kako bi se izradio novi.
Svako dijete dobije određen broj alignera, koji ovisi o vrsti njegove ortodontske anomalije, a svaki aligner nosi se po tjedan dana.
Za čišćenje alignera dovoljno je upotrijebiti četkicu za zube i hladnu vodu, nikako vruću vodu jer će se uništiti.
Kontrole kod stomatologa obično su rjeđe nego kod fiksnih aparatića te se u pravilu dogovaraju individualno, najčešće u intervalima od 2 do 3 mjeseca. Ako se radi o zahtjevnijem slučaju, kontrole se provode i češće. Clear aligneri su idealni za pacijente koji često putuju ili žive u inozemstvu (djeca koja često pohađaju sportska/glazbena/plesna natjecanja ili se školuju vani i sl.) jer mogu dobiti cijeli set alignera koji samostalno mijenjaju pa ne moraju često dolaziti na kontrolne preglede.
Aligneri nisu nikakva prepreka prilikom bavljenja sportom. Nema straha da će se odlomiti dijelovi aparata koji mogu ozlijediti sluznicu usne šupljine, kao kod fiksnih aparatića. Oni se mogu nositi i tijekom sportskih aktivnosti i zapravo mogu imati ulogu svojevrsnih zaštitinih udlaga.
Treći korak je motiviranje djeteta
Motivacija djeteta za nošenje clear alignera ključna je za uspjeh i trajanje ortodontske terapije. Redovito nošenje alignera prema uputama stomatologa važno je za postizanje željenih rezultata. Dijete možete motivirati tako da ga podsjećate na konačni cilj – lijep, pravilan osmijeh i zdravi zubi. Također, nagrada za svaki uspješno odrađen tjedan može pomoći u održavanju motivacije i discipline djeteta tijekom terapije (nagrada ne mora nužno biti nešto materijalno, već dijete može skupljati ‘pečate’ pa ih na kraju terapije zamijeniti za nešto što roditelji mogu odrediti). Još jedna od opcija kako motivirati dijete na nošenje alignera može biti i ukrašavanje kutijice za pohranu raznim zabavnim naljepnicama koje skupljaju na kraju svakog tjedna.
Komunikacija između djeteta, roditelja i stomatološkog tima ključna je za razumijevanje važnosti nošenja aparatića te je podrška djetetu tijekom cijelog procesa.
Djeca su potpuno angažirana tijekom terapije alignerima jer ih moraju samostalno skidati i stavljati, čime se uče odgovornosti.Nošenje clear alignera može postati zabavno za djecu ako su dobro upoznata sa svim koracima. Kada vide svakodnevna poboljšanja u svom osmijehu, postaju dodatno motivirana da nastave nositi alignere i dostignu konačni cilj – savršen osmijeh.
Autori: Iva Plazonić, dr. med. dent. i Magdalena Keleminić, dentalni asistent
Izvor: maminkutak.com