Blog

Clear aligneri ili/i fiksni aparatić?

Objavljeno: 
7 siječnja, 2022
Poliklinika Fiziodent

U zadnjih par godina otkako su clear aligneri prisutniji na našem tržištu, pacijente sve više privlače prozirni, udobni i diskretni aparatići za zube koji se mogu lako skinuti. Jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja je: “Mogu li se clear alignerima postići identični rezultati kao i s fiksnom ortodontskom terapijom?”.

Unatoč tome što su fiksni aparatići za zube u zadnjih dvadesetak godina postali zlatni standard u ortodonciji, s obje ortodontske tehnike moguće je postići odlične rezultate. Kada govorimo o clear alignerima i fiksnoj ortodontskoj terapiji, biomehanika pomaka zubi dosta se razlikuje. Krajnje pojednostavljeno, mogli bismo reći da kod fiksnih naprava žica povlači zub u željenom smjeru, a kod clear alignera plastika gura zub. Ako specijalist koji planira ortodontsku terapiju poznaje i uvažava biomehaniku pomaka zubi clear alignerima, većinu ortodontskih anomalija moguće je istima kvalitetno tretirati.

Clear aligneri su udobni, nevidljivi, mogu se skinuti, ali istovremeno traže izrazitu suradnju i disciplinu pacijenta jer ih je potrebno nositi minimalno 20 sati dnevno. Međutim, kontrole su s clear alignerima rjeđe i terapija često traje kraće nego s fiksnim napravama, premda to nije pravilo. S druge strane, kod fiksnih naprava disciplina pacijenta je manje bitna, ali ne i u potpunosti nebitna jer su potrebne češće ortodontske kontrole, a i održavanje besprijekorne higijene zubi je zahtjevnije.

Zbog različite biomehanike pomaka zubi postoje određeni pomaci kod kojih su fiksne naprave i dalje superiorne. Međutim, s vremenom se pokazalo da su za određene pomake clear aligneri mnogo efikasniji. Možda je najbolji primjer za to kada trebamo kutnjake pomaknuti prema nazad u prostor od umnjaka i time stvoriti potreban prostor za ispravljanje zubi te izbjeći vađenje zubi kod nekih graničnih slučajeva.

Clear aligneri su se u takvim slučajevima pokazali vrlo efikasnima i brzima (po nekim autorima to je jedan od najpredvidljivijih pomaka s clear alignerima), dok je taj isti pomak s fiksnim napravama izrazito zahtjevan, gotovo nemoguć. Međutim, kada taj isti kutnjak trebamo pomaknuti prema naprijed, onda je to s fiksnim napravama vrlo jednostavno, a s clear alignerima zahtjevno.

Specijalist ortodoncije koji poznaje obje ortodontske tehnike, većinu anomalija jednako kvalitetno može riješiti objema tehnikama, tako da pacijent zapravo može birati koja mu je opcija prihvatljivija.

Iz svega navedenog moramo biti svjesni da pacijent, kada dođe na pregled kod ortodonta, nije došao po ortodontsku napravu, nego po ortodontsku terapiju. Obveza ortodonta je predložiti terapiju optimalnom napravom ili njihovom kombinacijom, naravno uvažavajući sve biomehaničke aspekte i želje pacijenta po pitanju estetike i funkcije.

Kod određenog broja pacijenata, kako bismo postigli optimalne rezultate u što kraćem vremenu i uz maksimalnu udobnost za pacijenta, ponekad kombiniramo obje tehnike. Tako postoje pacijenti koji u jednom zubnom luku nose clear alignere, a u drugom fiksnu napravu. Također, ponekad terapiju počnemo clear alignerima, a završimo fiksnom terapijom i obrnuto.

Na taj način pacijent dobije najbolji mogući ishod svoje terapije u najkraćem mogućem vremenu, a takav oblik terapije se naziva hibridna ortodoncija i posljednjih je godina sve popularnija.

Karlo Sudarević, dr. med. dent., spec. ortodoncije, ravnatelj poliklinike

Izvor: The List magazine

2024 Copyright © Poliklinika Fiziodent
crossmenuchevron-up